Kertvilágítás: hogyan világítsuk meg a fákat?
A kisebb-nagyobb fák megvilágítása rengeteget javíthat a kertünk összképén, és sokat hozzátehet annak esti hangulatához. Lássuk, hogyan oldhatjuk meg látványosan, mégis energiatakarékos módszerekkel.
Hová helyezzük a fényforrásokat?
Az első lépés a fényforrások helyének kijelölése, amihez nincs más dolgunk, mint megtalálni azt a szöget, amiből szeretnénk, hogy a fény ráessen a megvilágítandó területre. A fény nemcsak a fa vagy a környező talajszint közeléből érkezhet, hanem akár a ház vagy a kerítés felől is.
Ez általában rengeteg lehetőséget jelent, ami egyrészt szerencsés, hiszen van miből választanunk, másrészt viszont nem árt néhány szakértői tanács a legjobb döntés meghozatalához. Érdemes követni az aranyszabályt, miszerint a fényforrás 45-60 cm távolságra legyen a fától, ami lehetővé teszi, hogy ne csupán a fára, hanem a közvetlen környezetére is vetüljön belőle.
A világítástechnika egyik alapelve, hogy „a fénynek távolság kell”, ami különösen igaz például a kert esetében.
A kevesebb több
Csábító lehet fényárban fürdetni a kedvenc fánkat, de ha túl sok fényforrást helyezünk el túl közel hozzá, akkor valószínűleg nem teszünk mást, csak alaposan megvilágítjuk a fa alját, ami általában nem is a legdekoratívabb része. A lámpák számánál tehát sokkal fontosabb azok elhelyezkedése, fényereje és színhőmérséklete.
Kis fák megvilágítása
A különbözőfajta fák különböző megvilágítással érvényesülnek a legjobban. Ha például egy kis örökzöldet szeretnénk megvilágítani, akkor a melegebb fény lesz a legelőnyösebb, legfeljebb 2000 Kelvin színhőmérséklettel, méghozzá kicsit távolabbról, hogy az egész fára essen.
Ha magasabb törzsű, kis fával van dolgunk, akkor tartsuk szem előtt, hogy a hűvösebb (nagyjából 3000 K-es) fehér fény jobban visszaverődik a törzsről, és célszerűbb közelebb elhelyezni, hogy akár egyenesen felvilágítson a lombkoronára.
Talán meglepő, de a kisebb fáknak jól jöhet 2-3 fényforrás, hogy egyenletesen oszlathassuk el rajtuk a fényt. A több irányból érkező fény ráadásul kiemeli a térbeli viszonyokat. Természetesen akár egyetlen, okosan elhelyezett lámpa is tökéletesen elegendő lehet.
Nagy fák megvilágítása
Lényegében ugyanaz az irányelv, mint a kisebb fáknál: a lehető legegyenletesebb fényeloszlás. Méretesebb fáknál már gyakran több fényforrásra van szükség, kivéve, ha éppen fal vagy kerítés előtt állnak – ezekben az esetekben jó eséllyel egyetlen lámpa is elég.
Noha kézenfekvő lehet, hogy a fény alulról érkezzen, nagyobb fáknál megfontolandó a természetes fényt utánzó felső megvilágítás, ami esztétikus árnyékot is biztosít. A magasabb ágakra helyezett fényforrásokkal holdfényszerű hatást tudunk elérni, igazán látványos árnyékokkal.
A másik elterjedt módszer, hogy a nagyobb fák esetében egyszerűen használjunk erőteljesebb fényforrásokat a talajszint közeléből érkező megvilágításra, mint a kert többi részén, így könnyedén fókuszba állíthatjuk őket.
Erősebb vagy gyengébb fény?
Ajánlott lágyabb, a szemnek jóleső, többnyire meleg fényeket használni a kertben, erősebb és hűvösebb fényt pedig kifejezetten kiemelési céllal alkalmazni egy vagy több fókuszba állított fára vagy más objektumra.
Az állítható fényerejű fényforrások különösen jó szolgálatot tehetnek a kertben, mert a különböző évszakokban más és más intenzitású fényre lehet szükség: a nyáron remekül mutató fények például kísérteties hatást kelthetnek télen, a kopár faágakra vetülve. Arról nem is beszélve, hogy a különböző fényerejű izzók összjátékával – és némi kísérletezéssel – fantasztikus térhatást érhetünk el.