Miből áll a vegyes falazat?
Minden ház kulcsfontosságú eleme a falazat, ami ingatlan-adásvételnél vagy -felújításnál is fontos szereppel bír, hiszen alapvetően meghatározza az épület hőtartását, ezáltal pedig a hűtés-fűtés költségeit. Nézzük, mire számíthatunk vegyes falazat esetén!
Szó szerint „vegyes”
A vegyes falazat Magyarországon is elterjedt a lakóházak építésének gyakorlatában, főleg a 19. század vége óta. A koncepció lényege, hogy a különböző, de statikailag és szerkezetileg összeillő anyagok vegyítésével – mindegyiknek az előnyeit, például a strapabíróságát vagy éppen a gazdaságosságát kihasználva – stabil és tartós falakat lehessen emelni. Az, hogy a vegyes falazat milyen anyagokból áll és milyen arányban, széles keretek között változhat, ám alapvető irányelvek és gyakori anyagkombinációk természetesen vannak.
Milyen anyagokat tartalmazhat?
Hazánkban a vályog és a tégla kombinációja a legelterjedtebb, tájegységenként változó arányban. Ilyenkor a vályog és a tégla általában soronként váltja egymást, méghozzá téglakötésbe ágyazott egy sornyi tégla és egy-két sornyi vályog formájában. Kötőanyagnak híg sarat használtak. Ennél ritkább, ám ugyancsak létező vegyes falazat a kő és a vályog tégla nélküli párosa.
Korábban épült, és az elmúlt évtizedekben teljesen felújított vegyes falazatú házakra jellemző lehet a különböző anyagok és technológiák vegyülése, akár a vályog, a tégla és a kő együttes jelenlétével. Az sem ritka megoldás, hogy a falak külső része kőből épült, a belső része pedig betonból vagy téglából.
A teherhordás kérdése
A vegyes falazatok általános jellemzője, hogy vagy úgy alakítják ki őket, hogy az összes építőanyag részt vegyen a teherhordásban – mintegy „összedolgozva”, egyidejűleg falazva, csömöszölve –, vagy úgy, hogy egy fő teherhordó falréteghez különböző teherhordású rétegek csatlakozzanak.
Jól vagy rosszul járunk vele?
A vegyes falazatra nem lehet egyértelműen és általánosságban kijelenteni, hogy „jó” vagy „rossz” lenne. Biztos, hogy érdemes tudnunk, milyen anyagból épült pontosan a házunk, és a felújítás során hogyan gondoskodhatunk a hőszigetelés korszerűsítéséről. Ezzel együtt tény, hogy léteznek jó hőhasznosulású, remek hőtartó vegyes falazatú házak, amelyek alacsony rezsi mellett is kellemes beltéri hőmérsékletet biztosítanak, viszont olyanok is vannak, amelyek hemzsegnek a hőhidaktól, így nagyobb beruházást jelent az energetikai korszerűsítésük.