4 tipp a tető beázásának megelőzésére
A tető ellenőrzésével és a karbantartási munkálatok elvégzésével akár több százezer forintot is megspórolhatunk – főleg akkor, ha a tetőt különösen próbára tevő nagy havazások és esőzések előtt iktatjuk be ezeket.
A tető az otthonunk elsődleges védelmi vonalát jelenti az elemekkel szemben. Ha sérülés található rajta vagy elöregedett, akkor bejuthat rajta keresztül a szél és a csapadék, egyre nagyobb szerkezeti károkat okozva, amiknek aztán egyre költségesebb a javítása.
1. Ellenőrizzük a kivezetéseket!
A tető ellenőrzésekor nem elég felpillantani, hogy a helyükön vannak-e a cserepek. Közelebbről is érdemes szemügyre venni az egészet, különös tekintettel azokra a részekre, ahol valamilyen kivezetés található, például cső vagy kürt.
Gyakran előfordul, hogy ezeknek az átvezetéseknek gumitömítésük van, és ezek a tömítések idővel elkopnak, megrepednek. A tömítések cseréje jellemzően nem egy nehéz feladat, de ha elmarad, az beázáshoz és következményes károkhoz vezethet, gyakran a konyhában vagy a fürdőszobában. Ha például azt tapasztaljuk, hogy a padlástérben látszólag véletlenszerűen vizesedik egy fal, célszerű különösen alaposan ellenőrizni a környező kivezetéseket a tetőn.
2. Nézzük meg a kéményeket!
A kémény tisztítása csupán az egyik teendő a tél beköszönte előtt, ennél több odafigyelésre és intézkedésre van szükség. A kéménynek magát a falazatát is ellenőrizni kell. A tetőn áthatoló falak körüli szivárgás ugyanis nagyon gyakori probléma, aminek fő oka többnyire a falazat vagy a habarcs kopásában – nem pedig a tető szerkezetében – keresendő.
Szükség esetén távcsövet is használhatunk az állapotfelméréshez, de ha szabad szemmel habarcshiányt vagy repedezést látunk, akkor egy nagyobb esőzés már jó eséllyel szivárgást okoz, így kőműves szakembert kell hívnunk.
3. A cserepek szemrevételezése
A tetőcserepek mind funkcionálisan, mind pedig esztétikailag hozzájárulnak otthonunk épségéhez és szépségéhez, ám ha elmozdulnak vagy megsérülnek, abból hamar baj lehet.
Éppen ezért nézzük meg alaposan, hogy van-e elmozdulás, hiány vagy felszíni egyenetlenség, mert rengeteg kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha sikerül még a havazás és a nagy esőzések előtt elvégezni a javítási munkálatokat! Fontos, hogy a sérült tetőcserepek azonnali cserét igényelnek, tehát ha elővigyázatosak akarunk lenni, mindig tartsunk belőle kéznél tartalékot!
4. A padlásszigetelés vizsgálata
A szigetelés kulcsszerepet játszik a padlás biztonságának megőrzésében, így a tető vizsgálatakor azt is érdemes ellenőriznünk. Ha utólagos padlásszigetelés történt, akkor győződjünk meg róla, hogy a szigetelőanyag nem akadályozza a légáramlást a szellőzőnyílásoknál, mert ha igen, akkor az elégtelen szellőzés akár jégtorlaszok kialakulásához is vezethet a tetőn egy keményebb tél során.
A jégtorlasz nem más, mint jégfelhalmozódás a tető szélén, ami a házból kiáramló meleg és az olvadó hó miatt alakul ki, hiszen az olvadék lefolyik a hóréteg alatt, ahonnan kijutva megfagy, és sajnos nem engedi, hogy a többi olvadék eljusson az ereszig. Ez tetőszerkezeti károkhoz, illetve beázáshoz vezethet. Ha pedig üvegszálas szigetelésünk van, átnedvesedve penész melegágyává válhat.
A jégtorlasz ellen védhet a megfelelő szellőzés és padlásszigetelés, illetve szintén hatékony megoldás az ereszcsatorna-fűtés.